Pořizujeme si fotovoltaiku na chatu

Posted under Výrobky On By


Také už vás nebaví stále řešit vysoké částky na účtech za energie a chtěli byste ušetřit vlastními silami, bez závislosti na vnějších okolnostech, které určují ceny některých komodit na trhu bez našeho přímého vlivu? Pak se odstěhujte z městského bytu na chatu, upravenou pro celoroční bydlení.

Chaty v chatových oblastech poskytují některé vzácné přednosti, s nimiž se ve městech nesetkáte. Především je to čerstvý vzduch, ionizované klima, zajímavý výhled do okolního prostředí, dostatek svěží zeleně či lesního porostu, a hlavně ticho a klid, bez hlučných autostrád a smogového dýmu. Na co bychom však neměli zapomenout, je i vlastní soběstačnost, co se týče hospodaření s energiemi.

fotovoltaické panely

V první řadě tu máte k dispozici vlastní zdroj vody, například v podobě vrtané či kopané studny. Dále máte zajištěný vlastní septik a čističku odpadních vod. Klasický sporák na zemní plyn můžete nahradit hořáky na propan-butan, který je levnější, a navíc nehradíte stálý plat za plynovou přípojku. Vytápění lze řešit krbovými kamny či krbem, protože palivové dřevo je stále nejlevnější topnou surovinou, a navíc si jej můžete v případě nutnosti posbírat v lese.

fotovoltaické elektrárny

Nezajímavé není ani řešení vlastního zdroje ohřevu užitkové vody a výroby elektrické energie pomocí FVE, tedy fotovoltaické elektrárny. Ta může být nainstalována v objektu zcela nezávisle na rozvodné síti, v podstatě vůbec nepotřebujete mít v chatě elektřinu v rámci elektrifikace a inženýrských sítí, vystačíte si sami s ostrovní fotovoltaikou, která pokryje veškeré vaše potřeby pro elektrické spotřebiče i pro ohřev vody v bojleru.

Máte-li zájem o bližší informace o montáži, využívání, provozu, údržbě, a hlavně rentabilitě fotovoltaiky, měli byste si zjistit co nejvíce informací u odborníků, kteří se těmito systémy zabývají již řadu let, a mají k dispozici potřebné zkušenosti.