Co byste o fotovoltaice měli vědět

Posted under Výrobky On By


Uvažujete o pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny a zajímají vás některé podrobnosti, abyste měli dostatek informací k rozhodování? To je samozřejmě chvályhodné, protože u fotovoltaiky je nejdůležitější především porozumět teorii a mít přehled o tom, co provádíte, a proč. Kdo je dobře informován o provozu a významu zařízení, snadno dokáže posoudit, zda je pro něj tento systém vhodný.

fotovoltaika na zemi

Není to Perpetuum mobile – někteří lidé si mohou snadno představit, že budou mít na střeše pár panelů, uvnitř domu jakési zařízení na ně připojené, a odtud bude možné napájet elektřinou celou domácnost. Mohou se dokonce domnívat, že zařízení bude fungovat věčně bez zásahu lidské ruky. Toto je pravda ale jen zčásti. Zařízení sice pracuje takřka v bezúdržbovém režimu, ale nemá neomezenou životnost. Musíte počítat s tím, že budou zapotřebí za určitou dobu některé další finanční investice, a proto jedna z prvních věcí, co musíte provést, je detailní propočet s ohledem na další budoucí vývoj.

Baterie a střídačbaterie k fotovoltaice a střídač jsou komponenty, které vás budou s ohledem na další financování nejvíce zajímat. Musíte mít přehled o tom, za jak dlouho bude při vaší spotřebě (výkonu) zařízení zapotřebí tyto díly vyměnit. Co se týče solárních panelů, tam se to příliš řešit nemusí, protože mnoho výrobců garantuje bezplatnou záruku na dobu 25 let a samotná životnost panelů se odhaduje zhruba na dvojnásobek této doby.

panely na střeše

Nezávislost versus cena zařízení – do propočtu finanční náročnosti a návratnosti investic je nutné také zařadit důležitý důvod, proč se ostrovní systémy vlastně instalují, a sice naprostá nezávislost na elektrické rozvodné síti. Jinými slovy, pro někoho je naprosto zásadní bydlet mimo civilizaci a budovat si tu zázemí mimo dění bláznivého světa kolem nás. Jestliže se vám podaří mít doma vlastní zdroj vody a elektřiny a mít topný systém postavený na krbu a palivovém dřevu, jediné, co vás bude zajímat, je zajištění potravin, z nichž mnohé si také můžete vypěstovat sami.