Ostrovní fotovoltaika pro soběstačný život na vaší chatě

Posted under Business On By


Také už máte plné zuby městského života, který je plný shonu, zasažený smogem, hlukem a mnoha nepříjemnými lidmi ve vašem okolí? A stěhujete se na venkov, do rekreační chatové oblasti, kde jste si vyhlédli objekt celoročně obyvatelný? Pak bychom vám mohli připomenout, že na vás čeká ještě jedno významné plus, a sice úspora za energie.

Vytápět městský byt z centrální plynové kotelny a k tomu využívat elektrickou energii z distribuční sítě a zemní plyn z téhož kanálu, znamená, že se nedoplatíte a budete stále kroutit hlavou, proč se neustále zvedají ceny, přitom kvalita služeb zůstává stejná, a mnohdy je dokonce horší. Nepřipadá vám to tak trochu „na hlavu“? Nebylo by lepší to změnit a jít vlastní cestou?

fotovoltaika na domě

Na chatě k tomu máte báječnou příležitost. Můžete tu mít k dispozici vlastní zdroj pitné vody z hlubinného vrtu nebo z kopané studny, vlastní septik, krb nebo krbová kamna s výměníkem a topením v podlaze a k tomu na střeše fotovoltaické panely, jimiž lze nejen vyrábět elektrickou energii, ale i ohřívat vodu. Výhodou současné fotovoltaiky je její lepší dostupnost, než tomu bylo dříve, a k tomu i komplexní vlastní nezávislost na dodavatelích energií. Ostrovní systém v rámci limitované podzimní akce nepotřebuje ke svému provozu distribuční soustavu a máte-li v chatě i sporák na propan-butan, obejdete se i bez přípojky zemního plynu.

fotovoltaické panely

Tímto způsobem lze žít zcela nezávisle na tom bláznivém „molochu“ burzovních cen energií, kdy o vás v podstatě rozhodují cizí lidé, a vy se jen musíte smutně dívat, jak vám zdvojnásobili ceny elektřiny a plynu, přitom jejich výroba nedoznala podstatných pozitivních změn. Můžete se tímto způsobem alespoň zčásti vyhnout systému, který rozhodně není zcela v pořádku, a hlavně si o svém štěstí rozhodujete sami. Vzít život do vlastních rukou je sice zpočátku obtížnější, ale nakonec na tom vždy profitujete právě vy, co jste tento krok učinili.